Rehabilitációs robotközpont

A projekt neve: REHAROB
A projekt teljes neve: Féloldali bénultak felső végtagjának tornásztatása ipari robotok alkalmazásával
A projekt időtartama: 2000. január 1-tõl 2003. június 30-ig.
Projektvezető: BME Gépgyártástechnológia Tanszék

A projekt tartalma:
Arra a szükségletre épült ez a nemzetközi projekt, hogy világszerte több gyógytornász munkájára lenne szükség, mint amennyi rendelkezésre áll. Mivel a gyógytornásztatás megtanulása hosszú időt és sok tapasztalatot igényel, a gyógytornászok munkáját ipari robotok segítségével tesszük hatékonyabbá, ezáltal megsokszorozzuk teljesítményüket.
Az ipari robotok mozgását gyógytornászok tanítják be, személyre szabott mozgásterápiát kidolgozva a pácienseknek. A tornagyakorlatokat a robotok tetszőleges számban és tetszőleges időintervallumokban meg tudják ismételni a beteggel, fáradhatatlanul.

Tevékenységünk a projektben:
Az ipari robotok felfogatására szolgáló moduláris felépítésű robotállvány kifejlesztése, megtervezése, legyártása és helyszíni telepítése, mely a vezérlőszekrények tárolását, zajszigetelését is magában foglalja. Ebben helyezkedik el a vezérlő-számítógép és a képmegjelenítő egység is.
A kórházak és a rehabilitációs intézetek általában nincsenek felkészülve sok száz kilós acélszerkezetek és robotok mozgatására és telepítésére, ezért a szerkezet részegységeit úgy kellett tervezni, hogy mindez kézi erővel lehetséges legyen.